Termíny seminářů a kurzů:


POZOR - POZOR - POZOR

Veškerý obsah blogu a veškeré novinky se přesunuly na www.sandraliving.cz
Stranky nejsou dlouhodbě aktualizovany

pondělí 5. března 2012

Komunikace ve vztahu...


Každý náš vztah - bez ohledu na to, zda se jedná o vztah partnerský, manželský, přátelský nebo pracovní, potřebuje nějaký most. 

Co je tímto mostem? Způsob, jakým komunikujeme a jak zvládáme případné konfliktní situace, které z komunikace mezi námi a našim partnerem v komunikaci vzniknou. 

Ať se nám děje cokoliv, všechno, co děláme nebo co se nám děje, je komunikací s někým, kdo je pro nás určitým způsobem důležitý - nebyl-li by, nekomunikovali bychom s ním.

A každý konflikt v komunikaci s kýmkoliv je formou nedorozumění, které vzniká na základě toho, že žijeme v uspěchané době a neumíme efektivně komunikovat.

A tak se často setkáváme se dvěmi extrémy:
- buď komunikace vázne, nebo 
-jsme naopak komunikačně přesyceni. 

Oba protipóly doprovází nedorozumění a konfliktní situace, které vyvolávají nepříjemné pocity, psychické nepohodlí či nepohodu, stres a rozhodně mají dopad na naše nejbližší sociální prostředí a nejbližší vztahy.

Kdo zvládá komunikovat a je při tom vědomý - to znamená, že je schopen sledovat jak partnera, tak své pocity a případně usměrňovat komunikaci takovým způsobem, aby ke konfliktům nedocházelo, je král. 

Pokud našemu partnerovi v komunikaci vysvětlíme, co prožíváme a budeme bedlivě naslouchat, co prožívá on a jak se cítí, když se pak chová tak, jak se pak chová, můžeme vyřešit jakýkoliv konflikt. 

Díky objasnění vlastních pocitů a pocitů partnera se účinně vypořádáváme se zhruba 85% veškerých střetů, kterým potenciálně v životě čelíme. 

Až úplně pochopíme, co prožívá náš partner v komunikaci, a on/ona plně pochopí, co prožíváme my, přirozeně splynou naše cesty, stejně jako slova a společně vykročíme kupředu. 

Pokuste se každou situaci, která se Vám zdá nedořešená či konfliktní, prohovořit se svým partnerem v komunikaci. Hovořte o tom, co se ve Vás děje, jaké zažíváte pocity. 

Nechejte si také osvětlit, jaké pocity komunikace vyvolává ve Vašem partnerovi: 

- Jaký význam má situace pro něj/pro ni? 
- Proč se chová takovým způsobem, jak se chová?
 
Nezapomeňte v rámci tohoto konfliktu partnera ujistit, že nedorozumění či konflikt v komunikaci nemá vliv na vztah celkový - jedná se pouze o šum, o nedorozumění, které je pouze momentální a vašeho vzájemného vztahu by se nikterak nemělo dotknout. Nedovolte to.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš vzkaz, už se těším, až si jej přečtu!
Krásný den přeje Sandra