Termíny seminářů a kurzů:

další termín kurzu plánuji na říjen 2017
KURZ AUTOMATICKÉ KRESBY

POZOR - POZOR - POZOR

Veškerý obsah blogu a veškeré novinky se přesunuly na www.sandraliving.cz
Stranky nejsou dlouhodbě aktualizovany

úterý 21. října 2014

Úvod do aromaterapie

Tomu, kdo vstoupí do voňavé lékárny (rozuměj do světa éterických olejů), se otevře svět neomezených možností. Nalezne zde přírodu v jedné z nejmocnějších forem - v podobě vonných kapalin, kterým se říká "éterické (esenciální) oleje".
Aromaterapii můžeme definovat jako řízení používání esenciálních olejů k udržování, podpoře a zlepšení fyzické, psychologické a duchovní pohody.
Esenciální oleje jsou těkavé (snadno se odpařující) látky přirozeně se vyskytující v mnoha druzích rostlin rostoucích na zeměkouli. Získávají se z různých květů druhů květů, trav, plodů, listů, kořenů a stromů. Každá rostlinná esence je extrahována z jednoho botanického zdroje pomocí velkého počtu rozmanitých metod (destilací vodní párou, enfleurage, lisování, pomocí CO2 v superktitickém stavu, nebo extrakcí rozpouštědly). 

Každý jednotlivý éterický olej  se hodí k mnoha rozličným účelům. 

Esenciální oleje jsou vysoce aromatické a tvoří hlavní a tradiční součást většiny parfémů a vůní. Vůně oleje je důležitou složkou jeho přírodních léčivých vlastností.

Přírodní éterické oleje lze využít jak k léčbě chřipky, tak zbaví vašeho psa blech stejně hravě jako vaše zahradní rostliny mšic. Díky nim budete mít pod kontrolou vlastní život i okolní prostředí, a přitom budete vědět, že se jedná o zdraví prospěšné a blahodárné prostředky. 

Éterický olejů si váží všichni, kdo poznají čistý produkt a správně s ním zacházejí. Nelze než obdivovat jejich schopnost účinného působení nejen na buněčné, tělesné úrovni, ale též citové, intelektuální, duchovní a estetické oblasti lidského života.

Zapojením éterických olejů do našeho života nacházíme způsob, jak chránit rodinu a zpříjemnit domov, aniž zaneseme své tělo a okolní prostředí chemikáliemi. V současné době používáme převážně chemické látky a prostředky pro domácnost; jídlo, které jíme a vzduch, který dýcháme, obsahuje více chemikálií, než bychom chtěli.

Z historie je zřejmé, že naši předkové si byli vědomi léčebného působení rostlin, jejich krásnou vůní, zcela logicky stály v popředí zájmu všech, kdo s bylinami pracoval.
V oblasti orientu byly aromatické léčivé rostliny používány již asi před 5000 lety. V dnešní době čerpáme z poznatků, které shromáždily snad všechny národy světa. Např. Hyppokrates, který žil v letech 460 - 377 př.n.l. v Řecku, přispěl k poznání působení rostlin na lidský organismus stejně jakou Claudius Galenus - dvorní lékař Marka Aurelia v Římě. S pádem Římské říše se v 5 stol. n.l. centrum klasického vzdělávání přesunulo do Persie a Arábie. To mělo za následek obohacení lidské znalosti o léčivých rostlinách a  o mnohé exotické rostliny a koření. V 11. stol. se pak tyto informace díky vpádům arabských armád dostaly de Evropy. Nejvýznamnějším dílem té doby byl Avicennův Soubor pravidel lékařství. Právě Avicennovi se také připisuje objev destilace, díky němuž se otevřela možnost získat silice.
staletí a staletí se skládaly poznatky o působení léčivých a tedy i aromatických rostlin. Přispěly k tomu znalosti starověkých civilizací, hloubavých mudrců, lidových léčitelů a v neposlední řadě také lékárníků a lékařů. Ti používali byliny a silice k přípravě léků a ošetřování pacientů.
Aromatické preparáty se využívaly k vnějšímu i vnitřnímu použití a kromě lékáren se vyráběly také podomácku.
V průběhu 19. stol. byla řada silic věděcky analyzována a rozbory potvrdily získané znalosti našich předků. V dnešní době se tedy aromaterapie může opírat o empirické zkušenosti, ale také o seriózní věděcké výzkumy. Lidé se k aromaterapii obracejí z různých důvodu. Některé lákají příjemné vůně silic, jiní zde vidí možnosti využití v kosmetice, masérské práci, rehabilitaci či lékařství.

Éterický olej (dále jen EO)
někdy je také nazývaný esenciální olej či silice je těkavá vonná látka produkována rostlinou. Má schopnost ovlivňovat tělesné funkce organismu a působit na naši psychiku a emoce. Vhodně volenými éterickými oleji docílíme bezprostřední úlevy při řadě problémů, posílíme imunitu a předejdeme komplikacím nebo preventivně zamezíme  přímo vzniku některých onemocnění. Éterické oleje jsou látky koncentrované, takže každá lahvička obsahuje účinné látky z několika set až tisíce kilogramů rostlin. Při každém použití je nutné pečlivě ředit každý éterický olej v nosném rostlinném oleji, neutrálním hydrofilním oleji, v tuku nebo alkoholu, v případě ve vinném octu, v medu nebo tučném mléce.

Éterické oleje jsou nerozpustné ve vodě, zato se dobře mísí s rostlinnými oleji, smetanou, medem, solí, neutrálním mýdlem, hydrofilním olejem a alkoholem. EO jsou velmi koncentrované, silné a musí se užívat s rozmyslem. Měly vy se uchovávat na chladném místě (nikoliv v lednici).

- v dalším díle si řekneme, jak správně aplikovat EO a jeho dávkování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš vzkaz, už se těším, až si jej přečtu!
Krásný den přeje Sandra