Termíny seminářů a kurzů:

další termín kurzu plánuji na říjen 2017
KURZ AUTOMATICKÉ KRESBY

POZOR - POZOR - POZOR

Veškerý obsah blogu a veškeré novinky se přesunuly na www.sandraliving.cz
Stranky nejsou dlouhodbě aktualizovany

pondělí 23. dubna 2012

1. máj...svátek lásky

Po čarodějné filipojakubské noci v podvečer 1. máje se vypravují chlapci do lesa, aby vybrali vhodný strom a z něj udělali do rána staročeskou májku, tradiční symbol jara. Strom se oklestí a špička se ozdobí věnci, šátky, květinami, pentlemi a fáborky. Dávněji se májka zdobila hlohem (hloch, hložek, loh, loch, luhovec, pluháč), protože byl považován za rostlinu plodnosti, cudnosti, štěstí, ale také pomoci při rybaření. O hlohu se věřilo, že celý keř je vlastně zakletá čarodějnice.

Májka se staví v centru dědiny a omladila obchází vesnici magickým kruhem. Celou noc se májka hlídá, aby ji někdo neodříznul a neukradl, protože by ji přespolní mohli podříznout a ukrást a to by byla ostuda!

Mládenci staví před domy svých milých menší máje, ozdobené barevnými fábory, na důkaz své lásky. Ti se také trumfují, který z nich postaví svému děvčeti hezčí májku.Také bylo zvykem vysypávat chodníčky lásky. Pěšiny z písku, vápna, pilin, otrub nebo kukuřičného šustí spojily domy zamilovaných dvojic. Mnohdy tak vyšlo najevo, co mělo být některým očím utajeno a pak bývalo hodně "veselo".

Omladina se pak scházela na návsi nebo v hostinci a májová veselice, které se kdysi říkalo Kytka, mohla začít. Příprav veselice se ale mohla ujmout i děvčata. Obešla domy s májíčkem - stromečkem na dřevěném talíři -, na který jim sousedé dávali peníze, aby bylo čím zaplatit muzikantům. Této oslavě se říkalo Věneček podle zeleného věnce, který daly dívky před hospodou přicházejícím chlapcům.
Dědinou obcházely k večeru na 1. máje také skupinky hudebníků (dechovka – klarinet, trubka, basa, atd.). šli od stavení ke stavení a za výslužku vyhrávali.
Dívka, která zůstala na večer prvomájový nepolíbená, do roka uschla.

Květen je pod vlivem planety Venuše, ta je pojmenována podle bohyně lásky, štěstí, jara a milostné poezie. Nikdo však už nezjistí, zda to byla římská Venuše, řecká Afrodita, slovanská Lada či jiná bohyně lásky, co vedla pero Karla Hynka Máchy, když psal známé verše: Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.
-čerpáno z volně dostupných encykopedií a také publikací o tradicích

2 komentáře:

 1. Ahoj Sandro, moc krásně jsi blog omašličkovala. :-)
  Mám jeden technický problém, nevím, zda budeš umět pomoci. Když si chci dát na můj blog odkaz na Tvůj (jako mám ma maison blanche a chic ada - taky na blogspot.com), tak mi to u Tvé webové adresy říká "Pro tutu adresu URL se nepodařilo najít zdroj. Čas zveřejnění a aktualizace příspěvků v blogu se nebude zobrazovat." Uměla bys s tím něco provést? Díky. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Sandra, a lovely story!!♥♥ Beautiful your photo!!
  I wish you a nice weekend!!
  Hugs..

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš vzkaz, už se těším, až si jej přečtu!
Krásný den přeje Sandra